ArcelorMittal Ostrava postavila ve svém závodě ve Frýdku-Místku 8 kotelen za 95 milionů korun

9.5.2017 | Rubrika: Zajímavosti | Autor: (red)

ArcelorMittal Ostrava postavila ve svém závodě ve Frýdku-Místku 8 kotelen za 95 milionů korun

ArcelorMittal Ostrava dokončila ve Válcovnách plechu Frýdek-Místek modernizaci teplárny za 95 milionů korun. Centrální teplárnu z roku 1961, která spalovala černé uhlí, nahradilo osm moderních kotelen na zemní plyn. Významně se tak sníží emise, hluková zátěž i množství vyprodukovaného odpadu. Zkušební provoz nových plynových kotelen byl zahájen na počátku května.

„Modernizace teplárny je hlavně ekologický projekt, protože významně sníží emise oxidu siřičitého, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého i prachu. Zároveň ale také zvýší konkurenceschopnost celého podniku,“ říká Ivo Chmelík, ředitel závodu 17 Válcovny plechu Frýdek-Místek společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Díky nové technologii budou frýdecké válcovny plnit přísné emisní limity dané národní i evropskou legislativou s výraznou rezervou. Původní teplárna produkovala ročně emise cca 200 tun oxidů síry, 45 tun oxidů dusíku, 25 tun oxidu uhelnatého a 1 tunu prachu. U nově instalovaných kotelen budou díky spalování zemního plynu emise oxidů síry a prachu téměř nulové. Emise oxidů dusíku a oxidu uhelnatého poklesnou na pětinu.

Odstavením uhelné teplárny, která byla kvůli ventilátorům v komínech významným zdrojem hluku, byla odstraněna také hluková zátěž v areálu firmy a blízkém okolí. Další výraznou úsporu lze očekávat v oblasti odpadového hospodářství, kdy původní uhelné kotle vyprodukovaly ročně přibližně 100 tun popílku a 6 000 tun škváry. Nově instalované technologie jsou z tohoto pohledu naprosto bezodpadové.

Výroba tepla se zde sníží o 40 %, ale flexibilita výroby páry a tepla pro zdejší závod bude i nadále zachována. Tato investice nám umožní udržet výrobu transformátorových plechů, vyrábět ekologické teplo a dosáhnout nižších nákladů,“ doplňuje hlavní přínosy projektu vedoucí servisu Válcoven plechu Libor Mikulec.

Osm nových plynových kotelen za 95 milionů korun postavila v areálu Válcoven plechu Frýdek-Místek společnost ČEZ Energetické služby. „ArcelorMittal Ostrava je jedním z nejdůležitějších průmyslových podniků v zemi. Jsme velice rádi, že jsme mohli realizovat zakázku, která podpoří modernizaci energetického hospodaření v jednom z významných závodů této společnosti,“ říká generální ředitel ČEZ ES Michal Pastušek. „Jak je u nás pravidlem, klient se nemusel o nic starat. Celé řešení jsme dodali na klíč – od zpracování projektu a přípravy povolení až po uvedení do provozu.“

Fotogalerie

Plynová teplovodní kotelna haly Studené válcovny, Kotle K4 – 1000 kWt, K5 – 2500 kWt, K6 – 2500 kWt Plynová parní kotelna pro výrobní linky Studené válcovny, Kotle K1, K2, K3 – každý o výkonu 2837 kWt
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2018 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.