České firmy jdou do elektromobility, dobíjet budeme i z lamp veřejného osvětlení

3.5.2017 | Rubrika: Zajímavosti | Autor: (red)

České firmy jdou do elektromobility, dobíjet budeme i z lamp veřejného osvětlení

V ČR bylo podle odhadu Asociace elektromobilového průmyslu a inovativních technologií do konce roku 2016 v provozu téměř tisícovka elektromobilů, převážně osobních vozů. Kromě soukromé sféry objevují výhody dopravy na elektřinu také firmy. Elektromobilem bude rozvážet zásilky po vzoru Německa nově také Česká pošta a řada logistických společností, např. velkých eshopů. Rozšiřují se také možnosti dobíjení, novinkou jsou speciální nabíjecí lampy veřejného osvětlení. Přehled technologických novinek i poštovní elektromobil představí letošní veletrh FOR ENERGO Smart v Praze. K vidění zde bude také první česká rychlonabíjecí stanice navržená přední designérkou Annou Marešovou.

Podle odborníků nás v nejbližší době nečeká skokový boom elektromobility, ale využívání elektromobilů bude pozvolně pokračovat. Elektromobily budou používat firmy s roznáškovou službou, což si vyžádá rozšíření dobíjecí infrastruktury. Příkladem již nyní může být online supermarket Rohlik.cz nebo služba DámeJídlo.cz.  Nově se k nim přidá Česká pošta, která letos vypsala výběrové řízení na pořízení 60 užitkových elektromobilů. Policie nově začala používat 11 elektromobilů pro městské strážníky. Zájem o auta na elektrický pohon se ozývá i z dalších společností. Elektromobily zvládnou 200 zastávek za den a pracovat 10 hodin denně, 6 dní v týdnu a pro provoz ve městě vystačí kapacita běžných baterií.

Masivnějšímu rozšíření zatím brání nedostatečná infrastruktura dobíjecích míst. „Je nutné vybudovat hustou síť rychlonabíjecích stanic nad 50 kWh na všech hlavních tazích. Dalším bodem je posílení sítě nabíjecích stanic do 22 kWh na veřejných parkovištích u nákupních center, restaurací, hotelů, kin, sportovních a kulturních zařízeních,“ vysvětluje Roman Reichl, specialista BEM infrastruktury SOLARGLAS CZ/SK a doplňuje: „V neposlední řadě musíme vytvořit dostatečnou městskou infrastrukturu např. na sídlištích, o nabíječky přímo ze stojanů veřejného osvětlení, neboť na sídlišti uživatel nemůže nabíjet ze zásuvky.“

Nejdražší elektromobily, technologické novinky i designérské kousky

Ucelenou přehlídku technologických novinek v oblasti využívání elektrické energie v ekologické dopravě představí letošní Průmyslové Veletrhy Praha. Oproti loňsku nabídnou ve dnech 9. – 12. května 2017 návštěvníkům více exponátů na větší výstavní ploše. České veřejnosti se zde poprvé představí poštovní elektromobil StreetScooter. Fandové elektromobilů si zde budou moci prohlédnout atraktivní vozy značky Tesla Model S, model X a Tesla Roadster, ale také elektromobily dalších automobilek jako je Nissan, Volkswagen či Aixam. Spojení designu a moderní technologie zastoupí první ryze česká rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, kterou navrhla přední česká designérka Anna Marešová. Další technologickou zajímavostí budou designové solární terasy a přístřešky pro auta se solárními panely, tzv. carporty, které pomocí domácích úložných baterií umožní dobíjení zaparkovaných elektromobilů. Pomocí speciálních nabíjecích stanic, tzv. wallboxů, může energie ze slunce napájet veškeré domácí spotřebiče či elektrická kola a elektromobily. Problém nedostatku dobíjecích míst, např. na sídlištích nebo v centrech měst, řeší Eluminocity – dobíjecí stanice zabudovaná v lampě veřejného osvětlení s LED osvětlením a možností on-line měření aktuálního stavu ovzduší.

Průmyslové veletrhy Praha se uskuteční 9. - 12. května 2017 na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Více informací a registraci najdete na www.PrumysloveVeletrhyPraha.cz.

Fotogalerie

Poštovní elektromobilČeské firmy jdou do elektromobility,  dobíjet budeme i z lamp veřejného osvětlení Poštovní elektromobil
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2018 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.