Králem distribuční maturity se stal Ondřej Musil ze SPŠ Ústí nad Labem

25.9.2017 | Rubrika: Zajímavosti | Autor: Schnepp Ota

Králem distribuční maturity se stal Ondřej Musil ze SPŠ Ústí nad Labem

Přesně po roce se opět v Kladně sešla další várka žáků z partnerských středních škol Skupiny ČEZ na třídenním poznávání všeho, co nějak souvisí s distribucí vyrobené energie. V celkovém pořadí již sedmá distribuční maturita probíhala v prostorách Technického konzultačního místa ČEZ Distribuce, kde středoškoláci získali teoretické znalosti a psali i závěrečný „maturitní“ test. Praktická část se konala na zemi i ve výškách výcvikového polygonu Singing Rock a v transformovně Dříň a jejím okolí.

„Do Kladna jsme pozvali žáky z partnerských středních odborných škol již potřetí. Ukázalo se totiž, že spojení přednášek našich odborníků a dlouholetých praktiků s exkurzí do transformovny a ukázkami prací přímo v terénu, je správná cesta, jak je zaujmout a přiblížit jim to, s čím se během budoucí praxe mohou setkat. Takovou třešničkou na dortu je pak návštěva výcvikového polygonu pro práci ve výškách, kde si sami vyzkoušejí, jaké to je lézt či slaňovat po sloupu elektrického vedení,“ uvedl Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

Jak dodal, žáci tak získají zcela konkrétní představu, co obnáší práce v jednotlivých úsecích distribuce energie. Dozvědí se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, něco o diagnostice, měření a dispečerském řízení distribuční soustavy. „V praxi tak vidí, jak funguje rozvodna, co obnáší práce pod napětím či vytyčování podzemního vedení a kde se školí lidé pracující ve výškách.“

„Energetické maturity“ Skupiny ČEZ, ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, probíhají již jedenáctým rokem. „Vždy se jedná o třídenní program určený vybraným žákům z partnerských škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Konkrétně distribuční maturita se před Kladnem konala v Ostravě, Děčíně a Hradci Králové. Maturita zaměřená na klasickou energetiku probíhá v Elektrárně Tušimice a ty jaderné pochopitelně buď v Temelíně či Dukovanech. Celý třídenní vzdělávací program vždy zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s odborníky. Nyní v našem případě pochopitelně z ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby,“ dodává náborový specialista Martin Klacián.   

Distribuční maturity v Kladně se zúčastnili vybraní studenti z 12 středních škol, a to v Chomutově (2x), Plzni (3x), Praze (2x), západočeském Ostrově, Rakovníku, Mostě, Ústí nad Labem a Kladně. Jak se většina z 38 středoškoláků shodla, nyní už lépe chápou, jak vše kolem distribuce vyrobené elektrické energie funguje. Hlavně ti ze závěrečných ročníků si pochvalovali, že nabyté znalosti zúročí i během opravdové maturity, učňovské zkoušky nebo případného vysokoškolského studia. Pochopitelně nejvíce se jim líbilo lezení ve výškách a ukázka práce s termovizí. Mnozí z nich byli také spokojeni s tím, že poměrně rychle a dobře zvládli závěrečný test, u něhož jsou rozhodující nejen správné odpovědi, ale také rychlost.

Nejlepšími, tedy Králem distribuční maturity a dvěma vicekráli, mohli být ovšem jen tři.  Absolutním vítězem se stal Ondřej Musil ze SPŠ Ústí nad Labem. Za ním na druhém místě skončil David Raichart, rovněž ze SPŠ Ústí nad Labem a třetím byl Michal Boček z VOŠ a SPŠE Plzeň. Všichni tři získali 23 bodů z 24 možných, tudíž opravdu tentokráte rozhodoval čas, který potřebovali na zodpovězení otázek v „maturitním“ testu.

„Z odevzdaných testů, je vidět, že letošní distribuční maturita byla pro všechny účastníky přínosem. Některé věci jim určitě byly známy z výuky, s dalšími se seznámili díky našim specialistům, technikům a montérům. Bylo i vidět, že je opravdu vše zajímá. Zatím jsme se pokaždé setkali s tím, že více než třetina studentů by ráda opravdu v budoucnu měla co dočinění s energetikou a také by ráda na některou z technických vysokých škol. Fandíme jim a věříme, že někteří pak zakotví i u nás. Mladou krev, byť ještě bez praktických zkušeností, každopádně potřebujeme,“ poznamenal Karel Kohout, generální ředitel ČEZ Distribuční služby.

„Zvláště teď, kdy nastává generační obměna prakticky u všech energetických a dalších technických profesí, přičemž je zcela jedno zda se jedná o Skupinu ČEZ či jiné energetické společnosti,“ doplnil jeho slova Tomáš  Murtinger, ředitel úseku Finance a správa ČEZ Distribuce. Oba se studenty vedli závěrečnou besedu a zároveň jim předávali diplomy za účast a absolvování testu.

Fotogalerie

Komentovaná prohlídka pohotovostního kabelového měřícího vozu Jaroslavem Pořízem, montérem ČEZ Distribuční služby. (foto: Ota Schnepp)S vyhledáváním podzemního vedení kabelů a vytyčováním poruch seznámili středoškoláky Jaroslav Poříz a Petr Ther, montéři z ČEZ Distribuční služby. (foto: Ota Schnepp)Praktická část distribuční maturity se konala na zemi i ve výškách výcvikového polygonu Singing Rock Kladno. (foto: Ota Schnepp)Praktická část distribuční maturity se konala na zemi i ve výškách výcvikového polygonu Singing Rock Kladno. (foto: Ota Schnepp)Ukázka práce pod napětím. (foto: Ota Schnepp)Středoškoláci se prostřednictvím Romana Tintěry z ČEZ Distribuční služby seznámili i s termovizní diagnostikou. (foto: Ota Schnepp)Skloněné hlavy nad závěrečným „maturitním testem. (foto: Ota Schnepp)Králem distribuční maturity se stal Ondřej Musil ze SPŠ Ústí nad Labem. Za ním na druhém místě skončil David Raichart, rovněž ze SPŠ Ústí nad Labem a třetím byl Michal Boček z VOŠ a SPŠE Plzeň. (foto: Ota Schnepp)
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

Ochrana osobních údajů

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2019 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.