Rychlonabíječka elektromobilů ABB nově u prodejny Lidl

4.8.2017 | Rubrika: Zajímavosti | Autor: (red)

Rychlonabíječka elektromobilů ABB nově u prodejny Lidl

Společnost ABB dodala pro novou prodejnu řetězce Lidl v Praze na Barrandově rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. Součástí rychlonabíječky Terra 53 CJG je i speciální aplikace ABB, která využívá možnosti digitální nabídky ABB Ability™. Ta umožňuje monitorování a řízení nabíjecí sítě na bázi stejnosměrného proudu.

Tato nabíjecí stanice se instaluje v prodejnách Lidl po celé Evropě: více než 100 nabíjecích stanic je zprovozněno ve Švédsku, Německu, Nizozemí, Belgii, Velké Británii, na Slovensku, v Polsku, ve Francii, Švýcarsku, Španělsku a Maďarsku.

Trh s elektromobily stále roste, přičemž v roce 2016 se prodalo o 40 procent více elektromobilů než v roce 2015. Tento trend by měl i v následujících letech pokračovat včetně růstu počtu zákazníků, kteří svým elektromobilem budou jezdit na nákupy.

„Lidl jde správným směrem, kterým se dříve nebo později bude inspirovat celý maloobchodní trh. Nabíjení vozidel u velkých prodejen, nákupních center a kanceláří bude stále oblíbenější. Elektromobil se tak nabije během nakupování nebo schůzky. Je však nutno zvýšit výkon stanice, aby se doba nabíjení co nejvíce zkrátila a uzpůsobila potřebám zákazníků,“ vysvětluje Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.

Přes 5 000 nabíjejících stanic ABB ve světě

Nabíjecí stanice ABB splňuje tři mezinárodní normy pro nabíjení – normu pro nabíjení stejnosměrným proudem CHAdeMo, která je rychlonabíjecí normou pro vozidla Kia Soul EV, Citroën, Mitsubishi EV, Peugeot a Nissan, normu Combined Charging Solution (CCS), která je rychlonabíjecí normou pro vozidla Audi, BMW, Mercedes-Benz, Daimler, Ford, Fiat Chrysler, General Motors, Porsche, Volkswagen, Volvo, a nyní také nový vůz Model 3 Tesla, a normu pro nabíjení střídavým proudem (Type 2 Standard). Tyto stanice jsou proto vhodné pro všechny typy elektromobilů dostupné na trhu. ABB je přední společnost v oblasti této technologie a dodává až 65 procent rychlonabíjecích stanic v Evropě. Společnost dosud celosvětově prodala více než 5000 nabíjecích stanic na stejnosměrný proud.

Nabít auto lze již za půlhodinu

V současnosti se na nabíjení elektromobilů používají dvě technologie – nabíjení střídavým proudem nebo stejnosměrným proudem. Střídavý proud umožňuje nabíjet vozidla podle výkonu nabíječky zabudované ve vozidle. Proto vozidla s nabíječkou 3,6 kW vyžadují nabíjení po dobu 8 až 10 hodin, vozidla s nabíječkou 7,2 kW 5 až 6 hodin a vozidla s nabíječkou max. 22 kW přibližně hodinu.

Nabíjení stejnosměrným proudem je novější technologie, která je dostupná pro téměř všechny elektromobily a umožňuje nabití baterie z 0 na 80 procent za pouhou půlhodinu. Kvůli technologickým omezením a sklonu k přehřívání poslední fáze nabíjení probíhá při nižším výkonu.

Elektromobilita na cloudu a ABB Ability

Důležitou součástí partnerství se společností Lidl je aplikace „Drive Care“ a „Charger Care” představující balíčky systémů komunikace a řízení nabíjecích stanic. Tyto aplikace dávají společnosti Lidl možnost neustále monitorovat parametry svých nabíjecích stanic, včetně spotřeby energie pro každou z nich či výpočtu statistiky za určité období.

„Naše stanice jsou standardně připojeny k platformě fungující na principu cloudu. Ta nám umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku. Můžeme tak rovněž plánovat řádnou údržbu za účelem eliminace potenciálních poruch a co nejrychlejší zavedení plánovaných opatření. To významně urychluje celý proces údržby a servisu.  V kombinaci s integrovanou aplikací prediktivní údržby na platformě Microsoft Azure dovede systém zareagovat dříve, než se případná závada projeví na kvalitě služby. Spolehlivost provozu stanic je pro e-mobilitu naprosto klíčová,“ dodává Frank Mühlon, ředitel EV Charging Infrastructure ABB Group.

Všechny procesy shromažďování a zpracovávání dat ze stanic jsou součástí ABB Ability™, která zahrnuje více než 180 digitálních řešení a služeb. Díky odborným znalostem a možnosti připojení k internetu a rovněž díky nejnovějším digitálním technologiím může toto řešení významně zlepšit provozní efektivitu a produktivitu zákazníků společnosti ABB v řadě oblastí.

Fotogalerie

Rychlonabíječka elektromobilů ABB nově u prodejny LidlRychlonabíječka elektromobilů ABB nově u prodejny Lidl
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2018 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.