Samovýroba jako jednoznačný trend v energetice: Stále více domácností instaluje vlastní fotovoltaiky

13.4.2017 | Rubrika: Vyvedení elektřiny a tepla z decentrálních zdrojů, Zajímavosti | Autor: (red)

Samovýroba jako jednoznačný trend v energetice: Stále více domácností instaluje vlastní fotovoltaiky

Nová zelená úsporám umocnila zájem české veřejnosti o malé solární elektrárny. Podle statistik společnosti S-Power, která se na instalace domácích fotovoltaik specializuje, se jen od začátku roku registrovalo 450 nových zájemců. Cíl realizovat během letošního roku tisíc instalací tak společnost dost možná překoná.

„Česká společnost v souladu s celosvětovým trendem začíná uvažovat ekologicky. Řada zájemců o domácí fotovoltaiku dokonce nehledí primárně na návratnost investice, která se pohybuje mezi osmi až šestnácti lety. Pro mnohé klienty je podstatný především pocit energetické nezávislosti a vědomí, že snižují svou uhlíkovou stopu,“ uvádí Jaroslav Šuvarský, jednatel společnosti S-Power.

Slunce vítězí nad větrem

Instalovaný výkon solárních systémů celosvětově závratně roste. Střešní fotovoltaiky už z tohoto pohledu dokonce překonaly větrné elektrárny. Jen loni došlo u fotovoltaik k meziročnímu nárůstu instalovaného výkonu o 50 procent a jejich celková kapacita na sklonku roku 2016 dosahovala 305 GW. Energie ze slunce tak měla téměř poloviční podíl na posílení celkového výkonu obnovitelných zdrojů, který podle agentury IRENA loni činil rekordních 161 GW.

ERÚ plánuje zdražení samovýroby

Energetický regulační úřad koncem března začal pracovat na nových tarifech týkajících se elektřiny. Podle dosavadních informací by se chystané změny měly dotknout nejdříve právě samovýrobců. Od roku 2019 by jim měly podražit poplatky.

„Je přinejmenším zarážející, že zatímco západní svět stále více podporuje alternativní zdroje s cílem postupného upozadění tradičních uhelných a jaderných elektráren, český Energetický regulační úřad má zcela opačné tendence. Poslední návrh Aleny Vitáskové by přinesl vyloženou penalizaci těch, kteří se snaží chovat se k životnímu prostředí odpovědně,“ nešetří kritikou Jaroslav Šuvarský.

Penalizovat by se podle něj měli ti, kdo elektřinu vyrábějí neekologicky, ve velkém nebo životní prostředí jinak zatěžují. „To se však rozhodně netýká samovýrobců. Ti přece podle podmínek NZÚ musí většinu vyprodukované energie sami spotřebovat nebo uložit. Trvám na tom, že malé zdroje zelené energie síť stabilizují a že je v zájmu celé společnosti podpořit nejen úsporu energie, ale také efektivní decentralizaci. Pakliže to paní Vitásková toto nevnímá, patrně své funkce není hodna,“ uzavírá Šuvarský.

Fotogalerie

Samovýroba jako jednoznačný trend v energetice: Stále více domácností instaluje vlastní fotovoltaiky (ilustrační fotografie)
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2018 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.