Ve Vídni 12, ve Varšavě 10 a v Třinci taky 10. Elektrobusů

10.3.2017 | 3.5.2017 14:02 | Rubrika: Zajímavosti | Autor: Ing. Cieslar Stanislav

  Vyšlo v časopise 1/2017

Ve Vídni 12, ve Varšavě 10 a v Třinci taky 10. Elektrobusů

Nikoliv jen českým, ale částečně i evropským leaderem v oblasti zavádění elektromobility se stal slezský Třinec. Dnes, 10. března 2017, začaly totiž po tomto ocelářském městě jezdit elektrobusy. Ty byly vyrobeny ve společnosti Škoda Transportation a dopravce Arriva Morava zařadí do flotily pro provoz v Třinci autobusy typu Škoda Perun HE (High Energy). Elektrobusy nahradí na páteřních linkách v Třinci dosavadní dieselová vozidla. Hodnota celé zakázky činí 135 milionů korun. Spolufinancována je dotací z Integrovaného operačního programu, předchůdce současného Integrovaného regionálního operačního programu.

Slavnostního uvedení elektrobusů Perun do provozu se zúčastnili čeští ministři například ministr financí Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec, senátor Jiří Cienciala, hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a další. Slavnostní akt se odehrál v rámci Dne elektomobility 9. Března 2017. Za volant první jízdy s hosty a novináři si sedla předsedkyně představenstva Arriva Morava Pavla Struhalová, kterou doprovázela starostka města Třince Věra Palkovská. „Na tomto projektu jsme pracovali dva roky. Chtělo to hodně odvahy. Doprava se v našem městě významně podílí na prašnosti a kvalitě ovzduší a každý krok, který učiníme pro zlepšení ovzduší, je důležitý. Důležité je o elektromobilitě nejen mluvit, ale i něco pro to dělat,“ řekla starostka Třince Věra Palkovská a dodala: „Třinec se hlásí ke konceptu Smart City. Doprava se zde významnou částí podílí na prašnosti a zhoršené kvalitě ovzduší a náhrada dieselových autobusů za elektrobusy by měla významně přispět ke snížení dopadů na životní prostředí.“

TECHNICKÁ DATA

Elektrobusy pro Třinec jsou vybaveny moderními bateriemi technologie lithium-polymer (Li-Pol) s celkovou energií 200 kWh. Baterie jsou rozděleny do čtyř tzv. bateriových packů, které jsou umístěny rovnoměrně na střeše a v zádi vozidla. Na jedno nabití by měly dojet cca 110 až 130 km. V budoucnosti se projekt rozroste o automatickou dobíjecí infrastrukturu na vybraných zastávkách. Dojezd a využití vozidel se tak ještě zvýší.

Škoda Perun HE pro Třinec používá jako první v ČR karoserii Solaris Urbino 12 electric v novém provedení. Elektrobus pohání motor Škoda 4ML 3444 KK/4 o výkonu 160 kW situovaný před zadní nápravou. Nabíjení baterií bude probíhat v depu v noci. Každý z elektrobusů má vlastní dobíjecí zařízení. Dobíjení probíhá standardizovaným konektorem COMBO II. Noční nabíjení trvá cca 6 až 8 hodin.

ODBORNÁ KONFERENCE

Součástí Dne elektromobility byla i odborná konference, na které vystoupil například zástupce ministerstva průmyslu a obchodu Ondřej Tomšej, který hovořil po možnostech podpory soukromých subjektů, které se rozhodnou pro elektromobilitu. Podnětná byla přednáška předsedy Asociace pro elektromobilitu České republiky Radovana Hasala. Ten uvedl zajímavé srovnání. „V mnoha milionovém Madridu jezdí 19 elektrobusů, ve Vídni 12, ve Varšavě 10 a v Třinci taky 10. Malé město u česko-slovensko-polských hranic se stává jedním z leaderů v této oblasti,“ řekl R. Hasala. Provozní ředitel dopravce Arriva Morava, Armin Cieslar, na konferenci představil společnost a uvedl pár specifikací elektrobusů. „Arriva se nyní stala největším provozovatelem elektrobusů v Česku. Kromě deseti nových elektrobusů pro Třinec provozujeme dva v Praze a další dva v Krnově a jeho okolí,“ uvedl A. Cieslar. Se svou přednáškou vystoupil i Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ Esco, která instalovala v depu v Třinci (část Borek) dobíjecí stanice pro elektrobusy. „Naše společnost aktivně působí v oblasti Smart City a dobíjecí stanice jsou toho součástí. Doprava hraje zásadní roli v energetice a potřebách měst. 75 % vyprodukované energie v EU se spotřebovává ve městech. Z toho celých 32 % se spotřebuje v dopravě,“ uvedl K. Čermák.

Příchozí z řad laické veřejnosti mohli v rámci Dne elektromobility obdivovat elektromobily a elektrovozítka různých výrobců a některé si dokonce i vyzkoušet. Akce proběhla u hokejové Werk Arény v Třinci. Na přehlídce elektromobilů si lidé během odpoledne prohlédli například modely TeslaBMW, Hyundai nebo SCX, služební elektromobily města Třince, Moravskoslezského kraje a společnosti ČEZ. Odzkoušeli si také kola, skútry nebo koloběžky poháněné elektřinou.

Fotogalerie

Slavnostní uvedení elektrobusů Perun do provozu.10. března 2017 začaly v Třinci jezdit elektrobusy. Na fotografii řidičky.Provozní ředitel dopravce Arriva Morava, Armin Cieslar, na konferenci představil společnost a uvedl pár specifikací elektrobusů.Součástí Dne elektromobility byla i odborná konferencePřednáška předsedy Asociace pro elektromobilitu České republiky Radovana Hasala.Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ EscoKřest elektrobusů PerunZástupce ministerstva průmyslu a obchodu Ondřej Tomšej, který hovořil po možnostech podpory soukromých subjektů.
AF POWER agency a.s.

 

AF POWER agency a. s.
Thámova 166/18
186 00 Praha 8

Společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeným u Krajského soudu v Praze, oddíl B, vložka 14661,
Identifikační sídlo: 28459873

Tel.: +420 222 314 733
E-mail: decentral@afpower.cz

 

Com4In Group
Informační portál decentralnienergetika.cz

 

Časopis DECENTRÁL poskytuje důležité informace výrobním firmám či municipalitám, které se snaží o svou energetickou nezávislost nebo o snížení spotřeby energie.

Časopis Decentrál popisuje zcela konkrétní případové studie realizace lokálních zdrojů v širších souvislostech - od okamžiku projektů, přes vlastní realizaci, zkušební provoz až po zprovoznění a následnou údržbu a provoz.

Médium přináší podnětné informace o lokálních zdrojích pro případné investory, ať již jde o starostu či starostku obce či města, ředitele výrobního podniku, šéfa nemocnice, školy či hotelu, developera a podobně.

Velká část obsahu je věnována nejnovějším technologiím a řešením firem, dále pak legislativě, akumulaci energií, elektrizační sítí a podobně.

© Copyright 2002 - 2018 | AF POWER agency a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu nakladatelství zakázáno.